Ультразвукове обстеження головного мозку дітей (нейросонграфія)

Нейросонографія здійснила справжній переворот в діагностиці внутрішньочерепних крововиливів, отриманих під час пологів.

Немов передбачивши винахід нейросонографії, природа залишила у склепінні дитячого черепа шість неокостенівших ділянок - тім'ячок, які на відміну від кісток не перешкоджають проходженню ультразвуку.

Сигнал подають через найбільше - переднє (велике) тім'я, розташоване на стику лобових та тім'яних кісток і зазвичай заростає до початку другого року життя (інші закриваються вже на 2-3-му місяці). Ось чому нейросонографія - це дослідження спеціально для новонароджених і грудних дітей.

У Європі це обстеження проводять дітям з народження для виключення змін в мозку якнайшвидше.

Вперше про можливість пологових ушкоджень мозку через стискання та деформації голови дитини лікарі заговорили 200 років тому. Тепер в 95% випадків ультразвуку вдається "розсекретити" приховані пошкодження мозку вже на першому тижні життя дитини і лікарі тут же надають йому екстрену та цілеспрямовану допомогу. При цьому контрольне дослідження зазвичай повторюють на 14-й день , якщо лікування було успішним, малюка виписують додому під нагляд дільничного педіатра та невропатолога.

Новонародженим з поширеними крововиливами з групи високого ризику, чий стан викликає занепокоєння, доводиться затриматися під опікою медиків. Найчастіше це діти, що з'явилися на світ в ускладнених пологах, недоношені, що зазнавали кисневе голодування, витягнуті за допомогою вакуум-екстрактора. У перші 2 тижні життя їм повторюють дослідження кожні 3 дні, а потім раз на тиждень протягом місяця.

Чому важливо робити нейросонографію у дітей?

Ще недавно отримати знімки мозку при цих захворюваннях можна було тільки за допомогою комп'ютерної томографії: для цього під наркозом (найменший рух здатне змастити картину) голову малюка просвічували рентгенівськими променями. При нейросонографії не потрібний ні наркоз, ні інша спеціальна підготовка дитини. Дослідження триває чверть години. На відміну від рентгена ультразвук зовсім нешкідливий, а значить, дослідження можна повторювати стільки разів, скільки необхідно, щоб переконатися у покращенні стану малюка.

Нейросонографія виявляє:

  • - крововиливи;
  • - вади розвитку мозку;
  • - пухлини і кісти;
  • - запальні процеси;
  • - гідроцефалію.

 

Медичний центр «Здорова сім'я»

ЗАПИШИСЬ НА ОБСТЕЖЕННЯ